tez-duzenleme-karsilasilan-hatalar

Tez Düzenleme Hataları

Tez düzenleme hataları bu işlemi yapanların çok karşılaşabileceği türdendir. Bu yazımda tez düzenleme yapılırken düşülen hatalardan bahsetmek istiyorum. Herkes kendi tezini düzenleyebilir ama bu işi profesyonel olarak yapan kişilerden çok fazla zaman harcanacağı açıktır. Üstelik bilinmeyen birçok şeyi öğrenmek gerekeceği için yorucu olacaktır. Ayrıca defalarca düzenleyip en sonunda tezinizi enstitüye kabul ettirdikten sonra tez düzenlemek için öğrendiğiniz bilgileri uzun süre kullanmayacaksınız. Kullanmak isteseniz bile tez yazım kılavuzları farklı olduğu için bildikleriniz çok işlevsel olmayacaktır.

İster profesyonel olarak tez düzenleme işlemi gerçekleştiren biri olan isterse kendi tezinizi düzenlemeye çalışanlar, tez düzenleme yaparken bazı hatalarla karşılaşmaktadır. Tez düzenleme için çoğu zaman çok az vakit olduğu için hataların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Tez düzenlemesinin önemine binaen bu hatalardan kaçınmak ciddi zaman kayıplarının önüne geçecektir. Tez düzenleme hataları dikkate alınırsa düzenleme işlemi daha az stresli olabilir.

1. Güncel tez yazım kılavuzunun kullanılmaması

Özellikle kendi tezini kendisi düzenleyenlerin en çok düştüğü hata budur. Lisansüstü eğitime başlanırken elde edilmiş kılavuz veya daha önce tezini vermiş bir arkadaşın kullandığı kılavuz sizi yanıltmaktadır. Tez düzenleme işlemine başlamadan önce güncel tez yazım kılavuzu temin edilmelidir. Güncel tez yazım kılavuzu ilgili enstitünün sayfasından kolaylıkla bulunabilmektedir. Eğer ulaşamazsanız enstitünüzden isteyebilirsiniz.

2. Güncel ofis programlarının kullanılmaması

Güncel ve lisanslı ofis programlarının kullanılmaması, tez düzenleme işleminin teknik boyutunda büyük bir hatadır. Tez düzenleme programları kullanımı ile ilgili bu konunun öneminden bahsetmiştim. Güncel ve lisanslı ofis programlarını kullanmazsanız bazı şeyleri düzgün yapamayabilirsiniz veya yaptığınız düzenlemeler boşa gidebilir.

3. Kabul edilen tezlerin incelenmemesi

Tezinizi düzenlerken kabul edilen tezleri incelemenizde yarar var. Özellikle içerik olarak sizin tezinize benzeyen tezleri incelemenizi tavsiye ederim. Fakat bir tezin kabul edilmiş olmasının her şeyinin doğru olduğu anlamına gelmediğini unutmamalısınız.

4. Kılavuzun tam okunmaması veya yanlış anlaşılmaması

Tez yazım kılavuzunu okurken bazen bir cümlenin ne anlama geldiğini netleştirebilmek için çok düşünmeniz gerekebilir. Sanatçı acaba burada ne anlatmak istemiş diye kafa yorarken anladıklarınızı unutabilirsiniz. Tez düzenleme işleminde biçimsel kısımlarla ilgili her şeyi okumalı ve doğru anlamalısınız.

5. Kılavuzda bahsedilmeyen konulara hakim olunmaması

Tez yazım kılavuzunda her şeyin ayrıntılı yazılmasını beklemeyin. Sadece kaynakça için bile çok fazla ayrıntı yer almaz. Örneğin kılavuzda kaynakçanın APA’ya göre düzenlenmesi gerektiği yazıyorsa APA yazım kurallarını bilmeniz gerekir. APA 6 Yayım Kılavuzunun 344 sayfa, APA 7 ise 428 sayfa olduğunu belirtmek isterim. Bu sebeple tez düzenleme işlemini yapabilmek için kılavuzda yer almayan konuları da bilmeli veya bunlara ulaşarak eksiklerinizi tamamlamalısınız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top