apa-7-metin-ici-kaynak-gosterme-ayni-soyadli-yazarlar

APA 7 Aynı Soyadlı Yazarlar Metin İçi Kaynak Gösterme

APA 7 metin içi kaynak gösterme kuralları, akademik çalışmalarda referans verirken dikkate almamız gerekenleri bize sunmaktadır. Akademik metinlerde kaynak göstermek olmazsa olmaz bir kuraldır. Bu kadar önemli bir kuralın eksiksiz yerine getirilmesi de bir o kadar önemlidir. APA 7 kaynak gösterme kurallarına ilişkin yazımızda gerekli olan bilgiler verilmiştir. Bu yazıda APA 7 kuralları kapsamında aynı soyadlı yazarların metin içi kaynak gösterimi kurallarına dair dikkat çekici bilgilere yer verilmiştir. Akademik çalışma yapan herkesin karşılaştığı ama çoğumuzun fark edemediği bazı ayrıntılar yer almaktadır.

Akademik çalışmanızda aynı soyadlı yazarlar varsa APA 7 metin içi kaynak gösterme kurallarına göre karışıklığı önlemek amacıyla metin içinde yazar isimlerinin baş harflerine de yer verilmelidir. Farklı yazarlar olduğunu belirtmek amacıyla metin içi gösterimde isimlerinin farklı olduğuna gönderme yapılmalıdır. Aynı soyadlı yazarların eser tarihinin aynı veya farklı olması durumu değiştirmemektedir. Burada önemli olan nokta, aynı soyadlı yazarların ilk yazarlar olmasıdır. APA 7 aynı soyadlı yazarlar olması halinde eğer ilk yazar olarak geçmiyorlarsa metin içinde isimlerinin baş harfine yer verilmeyeceğini belirtmektedir.

Örneğin yazarları Jennifer M. Taylor ve Greg J. Neimeyer, 2015 olan “The assessment of lifelong learning in psychologists” çalışması ile yazarı Timothy  D. Taylor olan “Strange sounds: Music, technology and culture” çalışmayı ele alalım. Bu iki eser aynı çalışmada yer aldığında kaynakçada aşağıdaki gibi verilir:

Taylor, J. M. ve Neimeyer, G. J. (2015). The assessment of lifelong learning in psychologists. Professional Psychology: Research and Practice46(6), 385-390

Taylor, T. D. (2014). Strange sounds: Music, technology and culture. Routledge.

Ancak bu eserlerin ilk yazarlarının soyadı aynı olduğu için metin içinde gösterilirken ilk yazarların isimlerinin baş harfine de yer verilmelidir. İkinci yazarın isminin baş harfine yer verilmemektedir. APA 7 metin içi gösterimi aşağıdaki gibidir:

(J. M. Taylor ve Neimeyer, 2015; T. D. Taylor, 2014)

Birden fazla kaynağın ilk yazarı aynı soyada sahip ve isimlerinin baş harfleri aynı olması durumunda ise standart yazar-tarih formatında atıf yapılmaktadır. Fakat bir eser birden fazla yazardan oluşmayabilir. Bu durumda farklı eserlerde aynı soyadlı yazarlar olacaktır ve isimlerin baş harfi de aynı olması durumunda bir karışıklık oluşacaktır. Böyle durumlara açıklık getirebilmek amacıyla APA 7’ye göre yazarların isimlerinin tamamına metin içinde yer verilebilmektedir. Örneğin yazarları farklı olmasına rağmen ilk bakışta farklı olduğu pek anlaşılamayan “S. Williams (2019)” ve “S. Williams (2020)” gösterimleri yerine “Sarah Williams (2019)” ve “Shonda Williams (2020)” gösterimi önerilmektedir.

American Psychological Associaton, APA 7 kurallarında bir konuya daha açıklık getirmiştir. Aynı eserin yazarlarının aynı olması durumunda isimlerinin baş harflerini yazıp yazmama konusunda bir tereddüt oluşmaktaydı. APA 7 kurallarında bu konu açıkça dile getirilmiştir. APA 7 kurallarına göre bir referansta birden fazla yazarın aynı soyada sahip olması durumunda metin içi alıntı yaparken baş harfleri yazmaya gerek bulunmamaktadır. Metin içi kaynak gösterimi yapılırken standart yazar-tarih formatında gösterim yapılmaktadır. Örneğin

Chen, W. L., & Chen, J. H. (2019). Consequences of inadequate sleep during the college years: Sleep deprivation, grade point average, and college graduation. Preventive medicine124, 23-28.

çalışmasının metin içinde kaynak gösterimi APA 7’ye göre “(Chen ve Chen, 2019)” şeklinde olmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top