akademik-makale-duzenleme

Makale Düzenleme Hizmeti

Makale düzenleme hizmeti akademik çalışmasını bir dergide yayımlatmak isteyen kişilerin ihtiyaç duyduğu bir hizmettir. Bir araştırmanın akademik bir nitelik kazanması için izlenebilecek birkaç yoldan biri araştırmayı makaleye dönüştürmektir. Makaleye dönüştürülmüş çalışmayı yayımlayabilecek birçok dergi bulunmaktadır. Her derginin kendine özgü biçimsel kuralları bulunduğu için makalenin yayımlanacağı dergiye göre düzenleme yapılması gerekir. Makale düzenleme işlemi, makalenin yayımlanacağı derginin biçimsel kurallarına uygun olarak düzenlenmesidir.

Hazırlanan makalenin dili Türkçe veya İngilizce olabilir. İngilizce makale düzenleme ile Türkçe makale düzenleme arasında çok büyük farklılık yoktur. Ancak İngilizce makale düzenleme sırasında bazı ayrıntıların bilinmemesi büyük sorunlara yol açabilir.

Makale Düzenleme Ayrıntıları

Akademik bir makale yazmak kolay bir iş değildir. Öncelikle akademik dile hakim olunmalı ve araştırma yöntemleri bilinmelidir. Bir tez hazırlanırken süreç danışman gözetiminde ilerlerken makale yazımında kişi çoğunlukla tek başınadır. Makaleler çoğu zaman bir tez kadar bilgi içerdiğinden az ve öz bir şekilde ifade etme zorluğu makale yazımını zorlaştırmaktadır. Aynı zorluk makalenin düzenlenmesi için de geçerlidir. Bu nedenle makale düzenleme işlemini yapabilmek için bir tezi düzenleyecek kadar bilgiye sahip olunmalıdır.

Makale düzenleme hizmeti tez düzenleme işlemine benzemektedir. Sayfa sayısı tezden az olduğu için makalenin türüne ve gönderileceği derginin istediği düzenlemelere göre kolay veya zor olabilmektedir. Bununla birlikte makale düzenleme işlemi yerine göre tez düzenlemeden daha karışık hale gelmektedir. Bunun en büyük sebebi makaleler için belirtilen yazım kurallarının çok açık olmaması ve eksik olmasıdır. Tamamı yazıdan oluşan bir makalenin düzenlenmesi kolay olabilirken tezlerde olduğu gibi şekil ve tablo içeren makalelerin düzenlenmesi daha zordur. Ayrıca metin içi atıf ve kaynakçaları düzenlemenin zorluğunu da unutmamak gerekir.

Makale Düzenleme Hizmeti Neleri Kapsar?

Makale düzenleme işlemi nispeten tez düzenlemeye benzemektedir. Arada yapısal farklılıklar vardır. Mesela tezlerde dış kapak ve iç kapak varken makalede kapaklar yoktur. Fakat makalenin ilk sayfası kapak gibi düşünülebilir. Tezde kapakları düzenlemek için gösterilen özen makalenin ilk sayfası için gösterilmelidir. Makale düzenleme işlemi tez düzenlemenin özelleşmiş hali gibi görülebilir. Makale düzenleme işlemi daha ayrıntılıdır.

Makalelerde sayfa sayısının az olması hataları daha görünür kılmaktadır. Bunun için tez düzenleme işlemine göre daha çok özen gerekmektedir. Makale yazımında kaynak gösterimindeki hatalar göz ardı edilmeyeceği için makale düzenleme hizmeti bir bakıma editörlük de gerektirmektedir. Bu sebeple tez düzenleme için ekstra bir hizmet olan metin içi atıf gösteriminin de makale düzenleme hizmeti içinde olması gerekmektedir. Bununla birlikte tez düzenleme kapsamı makale düzenleme için de geçerlidir. Ek olarak kaynakçadaki eksik bilgilerin bulunması ve metin içinde kullanılan kaynaklarla kaynakçadakilerin karşılaştırılması da makale düzenleme için talep edilebilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top