tez-duzenleme-programi

Tez Düzenleme İşleminde Ofis Programlarının Önemi

Tez düzenleme programı olarak kullanabileceğiniz yazılımlar tez yazımının her aşamasında kullanılmaktadır. Tez yazımı bitip tez savunması yapıldıktan sonra tezin enstitüye teslim edilmesi sürecine geçilmektedir. Bilindiği üzere her enstitünün dikkate aldığı tez yazım kuralları bulunmaktadır. Tezin teslim edilmesi önündeki son engel tez yazım kurallarına uygun bir şekilde tez düzenleme işlemidir. Enstitüler tez yazım kılavuzuna uygun olarak düzenlenmeyen tezleri kabul etmediği için tez düzenleme işlemi ve bunun için hangi programı kullanacağınız önemlidir.

Tez yazmaya başladığınız format, tez yazımı kısa süre içinde tamamlanamadığı için haliyle bozulabiliyor. Tez yazımına tez yazım kılavuzunu dikkate alarak başlasanız bile önceliğiniz yazmak olduğu için kurallar zamanla daha az önemseniyor. Bunun üzerine farklı bilgisayarlarda ve farklı ofis programlarında çalıştığınızı da ekleyince teziniz biçimsel olarak çok bozuk bir şekilde tamamlanabiliyor.

Teziniz tamamlandığında, tezinizin içeriği kadar düzeni de önemseniyor. Görünüşü güzel olan bir yemeğin iştah uyandırdığı gibi düzenli bir tez de okuma isteği uyandırıyor. Eğer tez düzenli görünmüyorsa pek okunmak istenmiyor. Bunun için tezinizi sadece enstitünün kabul edeceği hale getirmek sizin için yeterli olmayabilir. Enstitüler tez yazım kılavuzunda istenilen belli şeyleri kontrol ederler ve çoğu zaman eksikler birkaç seferde tamamlanarak kabul edilir. Genellikle de enstitüde kontrol eden kişiler çok uğraşmak istemezler ve en azından minimum gereksinimlerin yerine getirilmesini beklerler.

Tez düzenleme işleminin öneminin de anlaşıldığı bu yazıda öncelikle tez düzenleme yaparken hataların azaltılması açısından ofis programlarına dikkat çekmeyi amaçladım. Çünkü emeğinizi sergilemek için ofis programlarından yararlanacaksınız. Tezler için çoğunlukla Microsoft Word, Microsoft Excel ve Microsoft PowerPoint kullanılmaktadır. Ama bunların içinde tezler için en önemlisi Word programıdır. Bunun sebebi tezinizin Word dosyası olarak saklanması ve teziniz için en fazla Word programını kullanmanızdır. Tez düzenleme işlemi de Word programı ile yapılmaktadır.

Tezinizi yazabilmeniz için birçok kelime işlemci programı vardır. Tezi metin belgesinde de yazabilirsiniz ama teslim edeceğiniz zaman tez sayfa düzeninin tam istendiği gibi olması gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Tezinizi yazabileceğiniz birçok program arasından Microsoft Office Word programını tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Hatta şiddetle tavsiye ediyorum. Buna sebep olarak tez yazımı ve tez düzeni için genellikle Word’ün kullanılması (tezinizi teslim ettiğiniz kişilerin de Word kullanması) gösterilebilir. Bunun yanı sıra Word programı gerçekten yazım ve düzenleme için kullanabileceğiniz en güzel programdır. Bu sebeplerle tez yazımı ve tez düzenleme için Microsoft Office Word programını kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Başka bir önemli tavsiyem de kullandığınız Word sürümünün güncel olması. Tabi ki en güncel Word sürümünü kullanmanızı tavsiye ederim ama bu mümkün değilse en azından Microsoft’un destek vermeyi kesmediği bir sürümü kullanmanızı ve bunun da lisanslı olmasını öneriyorum. Özellikle Microsoft Office 2007 ve Microsoft Office 2010 sürümlerinde sorunlar yaşandığına şahit oluyorum. Tezi biçimsel olarak düzenli olan bir kişi dosyayı bu sürümlerde açtığında yazılar bitişik hale gelebiliyor. Başka problemler de ortaya çıkabiliyor ama Word’de yazıların bitişik hale gelmesi büyük bir problem olduğundan bunun sizi güncel bir ofis sürümü kullanmaya ikna edeceğini düşünüyorum.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top